Góry Sowie. Pasmo górskie w Sudetach Środkowych. Najwyższy szczyt- Wielka Sowa- 1015 m n.p.m. Zajmują powierzchnię ok. 200 km², rozciągają się na długości 26 km (35 km licząc po linii grzbietowej). Na wschodzie granicą jest Przełęcz Srebrna, a na zachodzie dolina rzeki Bystrzycy. Od północy ograniczone są Kotliną Dzierżoniowską, a od południa Obniżeniem Noworudzkim i Wzgórzami Włodzickimi. W okolicach Głuszycy graniczą z Górami Kamiennymi.

Niektórym taki opis wystarczy, dla innych będzie zawierał nawet za dużo informacji. My jednak proponujemy Wam spojrzenie na te tereny z zupełnie innej perspektywy! Więc jeśli chcesz zwiedzić okolicę, poznać jej tajemnice z okresu II Wojny Światowej, posłuchać o historii wieży na szczycie Wielkiej Sowy i zobaczyć z niej przepiękną panoramę okolicy, eksplorować podziemne sztolnie i wyrobiska, oraz dowiedzieć się więcej o ich sekretach i tajnikach budowy, oraz przede wszystkim przeżyć niezapomniane przygody- nic prostszego- zapraszamy na wyprawę!

Gromadząc nasze doświadczenia z wypraw w Góry Sowie, postanowiliśmy zebrać wybrane atrakcje i połączyć je w jeden program wycieczkowy. Zrealizowanie całości to około 30-40 godzin. Nie ma znaczenia czy posiadasz doświadczenie w podobnych wyprawach, nie musisz także zabierać ze sobą specjalistycznego sprzętu. O kaski i „ogumienie” zadbamy na miejscu.

Rozpoczynamy od krótkiego omówienia podstawowych zagadnień turystyki górskiej i aspektów survivalowych naszej wyprawy. Prezentacja sprzętu, dwa słowa na temat ubioru i ruszamy. Spacer na Wielką Sowę i okoliczne pasma. Po drodze zapoznamy się z historią okolicy.

Następnie czeka nas wycieczka w głąb ziemi. Gdzie konkretnie? Kwestia otwarta. Na pewno w te miejsca, gdzie normalnie nie ma tras turystycznych. Tam, gdzie bez przewodnika lepiej się nie zapuszczać. Celujemy głównie w niedostępne obiekty kompleksu Riese(Olbrzym), oraz inne tajemnicze pamiątki z okresu II Wojny Światowej. Kompleks Sokolec, Janowice czy Soboń? Próżno ich szukać w spisie istniejących obiektów turystycznych, takich jak Włodarz, Osówka czy Rzeczka. Mogą to być również średniowieczne kopalnie, czy gigantyczne wapienne wyrobiska z czasów Napoleońskich. Te góry to „ser szwajcarski”, a my postaramy się pokazać Wam je od tej nieznanej i najciekawszej strony. Wieczorem integracja przy kominku lub ognisku, gdzie będziecie mogli spróbować jednego z naszych dań lub zup z kociołka myśliwskiego.

Na drugi dzień odwiedzimy jeden z turystycznych obiektów kompleksu Riese, żeby pokazać Wam dla równowagi jak wyglądają sztolnie zamienione w muzea. Preferujemy zwiedzanie Osówki, gdyż zaraz potem zwiedzamy jeszcze jej naziemne obiekty. Dopełnieniem jest zwiedzanie kolejnego obiektu nieobjętego ruchem turystycznym, który goście wybierają zazwyczaj podczas wieczornej integracji. Od Was tylko zależy czy będą to bunkry amunicyjne, fabryka dynamitu czy kolejne sztolnie lub kopalnie.

Naszą bazą wypadowo- noclegową będzie Agroturystyka Ruczaj, zlokalizowana w miejscowości Rzeczka. Na miejscu na każdego uczestnika czeka zasłane łóżko w dwu/trzy/pięcioosobowym pokoju(zależnie od potrzeb), dostęp do łazienki, aneksu kuchennego itp. Na miejscu istnieje możliwość zamówienia posiłków(za dopłatą).

Plan wycieczki nie jest sztywny, i można go dowolnie dopasować do wymagań grupy. Żeby wziąć udział w wyprawie trzeba mieć ukończone 18 lat lub być pod opieką rodzica lub prawnego opiekuna.

Cena za osobę wynosi 240 zł. Obejmuje ona nocleg w agroturystyce, opiekę instruktorską na cały czas trwania wycieczki, zwiedzanie podziemne, zwiedzanie jednego obiektu turystycznego Riese, degustację ogniskową oraz wypożyczenie sprzętu do eksploracji.

UWAGA: W okresie zimowym eksploracja podziemi jest niemożliwa, ze względu na ochronę zimujących tam nietoperzy

Rezerwacje(tylko dla grup zorganizowanych minimum 6 osób) oraz wszelakie pytania proszę kierować na nasz adres mailowy biuro@viva-la-survival.pl

Przykładowe zdjęcia z naszych wyjazdów próbnych możecie zobaczyć w naszej Galerii